باریت ترکیب طبیعی سولفات باریم به فرمول BaSO4 می باشد که به نام Heavy Spar نیزشناخته می‌شود که جزو گروه سولفاتها می‌باشد. نام باریت از واژه یونانی barys به معنای سنگین و به دلیل سنگینی ویژه و بالای آن گرفته شده است. سیستم تبلور آن ارتورومیک می‌باشد. مهمترین کانیهای باریم‌دار عبارتند از : (BaSO4) و ویتریت (BaCO3). میزان فراوانی باریت بیشتر از ویتریت است. باریت در طبیعت به صورت رگه‌ای ، لایه‌ای و بر جای مانده یافت می‌شود.
باریت در حالت معمولی سفید رنگ تا خاکستری روشن است ولی ممکن است به رنگهای متمایل به آبی ، قهوه‌ای یا سیاه نیز دیده شود. باریت یک کانی اوپک (Opeque) تیره بوده و دارای جلای صدفی تا شیشه‌ای می‌باشد. نمونه‌های تیپ یک آن به صورت بلورهای ارترومبیک کشیده دیده می‌شود اما باریت تجارتی به صورت دانه‌دانه ، توده‌های بلورین و یا قلوه‌ای تهیه می‌شود. وزن مخصوص این کانی زیاد می‌باشد و در حدود 4.3 تا 4.6 می‌باشد. این مشخصه باریت کمک زیادی به شناسایی آن می‌کند. سختی باریت دارای دامنه تغییرات قابل ملاحظه‌ای می‌باشد و از 2.5 تا 3.5 متغیر می‌باشد که معمولا نواحی مختلف باریت با سختی متفاوتی را تولید می‌نمایند.
باریت یک کانی رایج با گسترش زیاد است. بطور معمول به عنوان یکی کانی باطله در رگه‌های گرمایی همراه با کانسنگهای نقره ، سرب ، مس ، کبالت ، منگنز ، آنتیموان و همچنین در رگه‌های موجود در سنگ آهکی با کلسیت یا به صورت توده‌های باز مانده در رسهای پوشاننده سنگ آهکها و نیز در ماسه سنگها با کانسنگهای مس یافت می‌شود در بعضی مناطق به عنوان سیمان ماسه سنگها عمل می‌کند. گاهی نیز از چشمه‌های آبگرم رسوب می‌کند.            
اشکال پیدایش باریت عمدتاً به صورت رگه‌ای، رسوبی  آتشفشانی و کانسارهای باریت بر جای مانده می باشد.عمدتاً موارد مصرف و کاربرد باریت شامل : حفاری های نفت و گاز، تهیه مواد شیمیایی باریم دار، سرامیک، پرکننده ها می باشد.
عوامل متعددي در ميزان قيمت اين كانه نقش دارند كه عبارتند از تعادل ميان عرضه و تقاضا، كيفيت و نوع مصرف آنها در صنايع گوناگون، نرخ كرايه در حمل و نقل،‌ دستمزد كارگران، قيمت انرژي و حق بيمه بايد به خاطر داشت كه بزرگترين مصرف كنندگان باريت، توليد كنندگان گل حفاري هستند. قيمت خام نفت خام،‌ تأثير مستقيمي بر فعاليت حفاري و در نتيجه اثر مستقيمي بر ميزان تقاضا براي باريت دارد. ميزان تقاضا براي اين كانه مهمترين عامل مؤثر بر قيمت آن مي باشد.
نوع پودر فرآوري شدة اين كانه، براي مصرف در صنايع گوناگون متفاوت است كه اين امر موجب تفاوت قيمت انواع پودر حاصل شده از اين كاني مي شود، كيفيت انواع اين پودر نيز بر قيمت گذاري تأثير مي گذارد. يكي ديگر از عوامل عمده در تعيين قيمت باريت، نرخ كرايه هاي حمل و نقل است.